Talvine nahahooldus: 5 nippi kuivale ja tundlikule nahale

1529
Talvine nahahooldus

Nahk on inimese üks suurimatest organitest, mis täidab elutähtsaid ülesandeid. Hoides tasakaalus nii organismi sisekeskkonda kui kaitstes välistegurite eest, on nahahooldus ja naha tervis oluline kogu meie kehale. Kuiv nahk on Eesti karges kliimas levinud probleem, mida iseloomustab piisava vee puudumine naha pealmises kihis – epidermis. Lisaks esineb ka tõsisemaid nahaprobleeme nagu atoopiline dermatiit ja akne.

Tundliku naha esinemise suurenemine on seotud paljude teguritega. Üheks mõjuriks on kahtlemata keskkonna saastatuse suurenemine. Samuti võib tundlikku naha teket seostada ka toidulaua muutustega ning muude elustiiliga seotud teguritega nagu näiteks kosmeetika.

5 nippi talviseks nahahoolduseks

Selleks, et nahk oleks vähem ärrituv ja tundlik on oluline pöörata tähelepanu niiskustasakaalule. Paljude inimeste nahk muutub talvel oluliselt tundlikumaks kui ta on suvel. Seda seetõttu, et kui meie naha kaitsebarjäär häirub, siis on kõiksugustel allergeenidel ja muudel ärritajatel kergem n-ö meie nahka tungida.

1.Väldi alkoholi sisaldavaid toonikuid

Talvel on eriti oluline silmas pidada seda, et puhastusvahend ei kuivataks nahka. Kui pärast näo puhastamist tunned, et nahk kisub või ilmutab teisi kuivuse märke, siis on aeg vahetada puhastusvahendit. Kuiva näonaha korral on soovituslik eelistada ilma alkoholi ja ärritajateta tooteid.

2. Kasuta sobiva pH-ga puhastustooted

Eriti talvel ja kuiva naha korral on soovituslik jälgida, et puhastustoote pH oleks sobiv (kergelt happeline pH 5-6) ning see sisaldaks piisavalt niisutavaid ühendeid. Puhastuspiimad sisaldavad kõrgel hulgal taimeõlisid ja lisaks leebele jumestuse eemaldamisele (nahka ei pea liigselt hõõruma) sisaldavad õlid rikkalikult antioksüdante.

3. Koori nahka õrnalt

Teralised ehk mehhaanilised puhastusvahendid võivad põhjustada sarvkihi kahjustusi ja tekitada nahaärritusi. Mehhaanilisi koorijaid ei soovita kasutada nahaseisundite puhul, nagu punetav veresoonte laienditega nahk, akne ja rosaatsea ning juba kahjustunud või kuiv nahk. Kuiva naha korral tuleks eelistada madalas kontsentratsioonis alfahüdroksühappeid (nt piimhape) sisaldavaid kreeme, mis õrnalt nahka koorivad (vähendavad ketendust).

4. Väldi nahka ärritavaid lõhnaühendeid

Kui nahk külmemate ilmade saabudes kuivemaks muutub võib tekkida ka allergia toodete vastu, mis soojemate ilmade korral kenasti sobivad. See on tingitud nahabarjääri häiretest, mis allergeene lihtsustatult, kergemini ligi lasevad. Sagedamini on allergiat ja tundlikkust põhjustavateks ühenditeks lõhnaühendid. Lisaks sünteetilistele parfüümidele kuuluvad siia alla ka looduslikud eeterlikud õlid. Siinkohal maksaks tähelepanu pöörata märksõnadele nagu linalool ja limonene, mis on küll looduslike eeterlike õlide komponendid, aga võivad sarnaselt sünteetilisele parfüümile olla sagedaseks allergeeniks.

5. Niisuta rikkalikult

Nahka võiks niisutada pidevalt ja enne kui on tekkinud kuivuse märgid (ketendus jms). Hüaluroonhapet sisaldavad tooted niisutavad naha sügavamaid kihte ja toidavad tõhusalt kuiva nahka.

LUMI nahahooldus
Eestis välja töötatud LUMI nahahooldustooted sobivad kuivale ja tundlikule nahale

Millest koosneb kvaliteetne niisutav kreem?

Efektiivne niisutav toode aitab toetada naha loomuliku kaitsebarjääri, vähendab veekadu ning soodustab vee peetumist sarvkihis. Efektiivne niisutav toode koosneb:

  • OKLUSIIVSETEST ÜHENDITEST: taimeõlid, skvalaan jms, mis tekitavad naha pinnale õhukese lipiidkihi, vältides aurumisest tingitud veekadu ja suurendades nii sarvkihi veesisaldust.
  • HUMEKTANTIDEST: piimhape, uurea, glütseriin jms, mis lisavad vett sarvkihist väljaspoolt ja soodustavad vee peetumist sarvkihis kompenseerides keskkonna- või sisemistel mõjutustel vähenenud nahka niisutavate faktorite osakaalu. Piimhappega toode on kuivale nahale soovituslik ka ketenduse eemaldamiseks.
  • SARVKIHI KEHAOMASTEST LIPIIDIDEST ja nende sünteesi aktiveerivatest ühenditest, mis aitavad taastada naha loomulikku kaitsebarjääri.

LUMI toodete kasutajad jagavad oma kogemusi:

Stilist Jana Hallas: „LUMI näoseerum on meeldiv üllatus: mõnus siidine ja kerge koostis, imendub hästi ja jätab juba iseseisvalt näonaha niisutatuks. Lisaks veel teadmine, et tegu on kuumtöötlemata rasvhapetest ja vitamiinidest kokteiliga – hea on mõelda, et annad nahale elujõudu ja turgutust looduse jõuga.“

Laulja Eda-Ines Etti: „Ei ole seni suur kehaõlide kasutaja olnud, nii et LUMI kehaõli on pisut minu ilurituaalidesse uudsust toonud. Esiteks on õli nii meeldiva metsa lõhnaga, et seda peale määrides rändasin hetkega oma vannitoast Hiiumaa kadakate vahele. Õli on  rikkalikult niisutav, eriti mõnusalt toimis ta peale vanni ja naha koorimist. Pool niiskele ja kuumast vanniveest soojale nahale kandes imendus ta ekstra mõnusasti sügavamatesse naha kihtidesse. Ülimalt teraapiline toode ja just talvisel ajal  omal kohal, kui nahk muutub kuivemaks ja vajab tähelepanu ja niisutust.“

Krista Kiin, kahe lapse ema ja staažikas ajakirjade ilutoimetaja: “Kasutame LUMI kreeme suisa kogu perega: minu lemmik mitmendat aastat järjest on arktiline kätekreem. Olen vaid sellest abi saanud oma krooniliselt kuivadele ja ketendama kippuvatele kätele.“

Gabor Szirko, Ida-Talinna Keskhaigla naistearst, kahe lapse isa: “Mul on muidu kuivapoolne nahk ja 24h arstivalvetes olemine ei tee just olukorda paremaks. BIO-KILNIK kreem tundus esialgu paks, aga üllatuseks imendus väga hästi. Lõhnas neutraalselt ja rahustas-niisutas naha hetkega pärast raseerimist.”

Loe rohkem looduskosmeetika kasulikkusest SIIT.

Artiklis kirjeldatud tooted:

LUMI looduskosmeetika