Küttepuud kirve või puulõhkumismasinaga?

3665
Küttepuud

Küttepuude tegemisel on kõige levinumaks tööriistaks kirves, kuid üha rohkem leiavad kasutust puulõhkumismasinad. Kui küttepuude tegemise kõrvaleesmärk on teha tõhusat jõusaalimõõtu trenni, võib töö ette võtta klassikaliselt – kirvemeetodil. Kui töötegijal jääb rammust väheks, töömaht on suur, selg valutab puid lõhkumatagi või on omajagu aastaid turjale kogunenud, pole kirves tänapäeval kaugeltki parim abimees. Lisaks töötegijale ja töö mahule sõltub tööriista valik puidust – tavaline lepp või saar ei osuta kirvele suurt vastupanu, aga soisest metsast toodud kask võib puulõhkuja kannatuse tõsiselt proovile panna.

Järgnevalt jagame nõuandeid, kuidas lihtsustada küttepuude tegemist ja valida sobiv tööriist.

Puude lõhkumine kirvega

Kui aega ja jõudu on palju, pakke vähe ja need on veel kuivamata ja lõhkumist soosivad, on kirves hea lahendus. Küll kehtib ka kirveste puhul reegel, et iga töö jaoks on oma tööriist. Näiteks suuremõõdulist ahjupuud saab teha vaid spetsiaalse suure lõhkumiskirvega. Puulõhkumistöö tuleks ette võtta enne kui puit jõuab ära kuivada, sest toores puit on lihtsamini raiutav. Okaspuupakku võiks hakata lõhkuma keskelt, lehtpuud aga servast – see on vanarahvatarkus, millel on ka põhjendus, nimelt kasvavad lehtpuu oksad koore alt, okaspuu oksad aga puu südamikust.

Küttepuude tegemine kirvega
Kirves on hea lahendus kui pakke on vähe ja need on kuivamata.

Puulõhkumismasina eelised

Kirvel on juba mõnda aega olnud konkurent puulõhkumismasina näol, mille puhul pole oluline, kas pakud on toored või kuivad. Kui varem oli puulõhkumismasinatel mudeleid vähe ja elektripistikust looklevale juhtmele polnud eriti alternatiivi, siis praeguseks on puulõhkujate valik väga kirju nii hinnaklassilt, võimekuselt kui toitelt.

Puulõhkumismasin pole päris imetööriist, mis lõhkumisega palju kiiremini hakkama saaks, küll aga hoiab inimene oma jõudu kõvasti kokku. Seetõttu sobivad lõhkujad puhkudeks, kus töömaht on suur või töötegija ramm piiratud. Sisuliselt toimib masinaga puulõhkumine nii, et pakk tõstetakse masinale, vajutatakse nuppu või tõmmatakse kangi ja masin annab kaheks või neljaks lõhutud halud välja. 

Puulõhkumismasin
Puulõhkumismasin on abiks kui töömaht on suur või töötegija ramm piiratud.

Millist puulõhkumismasinat valida?

Masinate võimekus ja hinnad on väga erinevad, seega tuleks enne tööriista soetamist läbi mõelda kolm küsimust: millise läbimõõduga pakud peaks lõhkujasse mahtuma, milline ootus on halgudele ja kui suur saab olema töömaht, sest on suur vahe kas eemärgiks on teha 3-4 ruumi või 30-40 ruumi aastas. Kui osta esimene ettejuhtuv puulõhkuja, võib olla pettumus kiire tulema, sest iga masin ei saa ootuspärase tööga hakkama.

On olemas erinevaid masinaid alates lauale paigutatavatest väikestest elektrilistest puulõhkujatest kuni järelkäruna metsa kaasavõetavate bensiinimootoriga tööriistadeni. Kõige soodsamad masinad on mõeldud 40-sentimeetriste sauna- või kaminapuude tegemiseks ja neisse sobivad piiratud läbimõõduga pakud. Kallimad masinad on ülevalt alla tööpõhimõttega, kahe- ja kolmefaasilised ning nendesse saab panna lõhkumiseks kogukaid pakke. Seega tuleks tööriista ostes vaadata eelkõige lõhkumisjõudu ja võimsust ning halu läbimõõtu ja pikkust, aga ka seadme enda mõõte ja müranäitajaid. Enamik masinaid on praktiliselt hooldusvabad (hüdraulika vajab siiski õlitamist) ja pikaealised.

Järelkäruna metsa kaasavõetav puulõhkuja

Üheks uudseks ja mobiilseks lahenduseks on puulõhkuja, mille saab käruna auto või traktori veokonksule kinnitada ja metsa sõita. Masin töötab bensiinimootoril, puud saab metsas valmis lõhkuda ning raskete pakkude väljavedamise vaev jääb ära. Soovi korral saab puud metsas riita laduda ja hiljem kuiva lõhutud puu välja tuua. Selline masin sobib ka pererahvale, kes pelgab, et iluaias puulõhkumine ja saagimine nullib ära kogu pingutuse, mis on tehtud tiheda muruvaiba saavutamiseks. Kui n-ö must töö teha ära metsas, pole põhjust iluaia pärast muretseda.

Küttepuude tegemine
Kui soovid küttepuud metsas valmis teha, siis vali puulõhkuja, mille saab käruna sõiduki veokonkusle kinnitada.

Puit on küll jätkuvalt üks soodsamaid kütteliike, aga selle hind on paari viimase aasta jooksul drastiliselt tõusnud. Kuiva küttepuud pole alati saadagi, veel vähem soodsa hinnaga. Kui tuleb juba niikuinii osta märg puu ja panna see riita kuivama, siis tasub oma metsatuka olemasolul ise puude tegemise peale mõelda, sest stardipaketi kulud tasuvad end tõenäoliselt ära juba esimesel aastal.

Artiklis kirjeldatud tooted:

Kirved
Puulõhkumismasin