Kas valida pesumasin kuivatiga või pesumasin ja kuivati eraldi?

6378
Pesumasin ja kuvati

Kaks ühes pesumasin-kuivatid on Eestis üha populaarsemad ja enamasti on tegu esimese sammuga kuivati kasutamise suunas. Kui tekib vajadus soetada uus pesumasin, valitakse see koos kuivatusfunktsiooniga, aga järgmise vahetuse korral valitakse võimalusel juba kaks eraldi masinat, sest eraldi masinad annavad rohkem võimalusi ja vabadust.

Kuivatiga pesumasina eelised

Enamasti ostetakse pesumasin kuivatiga kas stuudiokorterisse või väikese vannitoaga paneelmaja elamisse, kus eraldi kohta kuivati jaoks ei leidu ja napib ruumi ka pesuresti jaoks. Samuti on kuivati praktiline lastega peredes, kus mõnikord on kiirus väga oluline, sest ka kaks ühes masin jõuab paari tunniga mustaks saanud riided ära pesta ja kuivatada, et need oleks järgmisel hommikul käepärast võtta.

Kuivatiga pesumasina miinused

Oluline küsimärgi koht, millele tavaliselt kaks ühes masinat soetades ei mõelda, on asjaolu, et pesumasin-kuivati suutlikkus pesu pesta ja kuivatada on erinev. Kui pesumasina suutlikkus pesta on 9 kilogrammi, aga kuivatada 6 kilogrammi, siis tuleb pärast pesemist ja enne kuivatamist osa pesu masinast välja võtta ja kuivatada kas hiljem või eraldi. Seevastu kahe eraldi masina puhul saab valida sama jõudlusega pesumasina ja pesukuivati. Samuti on ühe masina puhul miinuseks see, et kahte funktsiooni ei saa kasutada korraga. Lisaks tuleks kaks ühes masinat ostes kontrollida energiamärgist, sest reeglina on need masinad korralikud vee- ja elektritarbijad.

Targemad pesumasin-kuivatid valivad ise õige kuivatusrežiimi

Kuiva ja samas kortsuvaba tulemuse saavutamiseks peaks masinal olema niiskustaseme kontroll, mis hoiab muuhulgas energiakulu väiksemana. Kuivatisse võib küll panna kõiki riideid, millel on kuivati märgis, aga targemad masinad võimaldavad valida automaatprogramme vastavalt materjalile, mille põhjal otsustab kuivati ise tsükli iseloomu ja kestuse. Reeglina on pesumasin-kuivatitel eemaldatavad ja puhastatavad filtrid, mis koguvad riidekiud ja topid kokku ehk sellest muret ei teki, küll aga on masina tehnoloogia keerukam ehk neid osi, mis võivad katki minna, on rohkem.

Kuivatiga pesumasin lastega peredes.
Kuivatiga pesumasin on praktiline lastega peredes.

Mida tasub teada kuivatit valides?

 • Kondenseerivate kuivatite valik on kõige laiem
  Kuivatamisel tekkiv vesi kogutakse paaki, mis tuleb hiljem tühjendada, osasid mudeleid saab ühendada otse kanalisatsiooni. Tootjate poolt pakutav valik on kondenseerivate kuivatite osas kõige laiem.
 • Ventileeriv kuivati on säästlik
  Soe õhujuga juhitakse kuivatisse ja see puhub pidevalt pöörlevas trumlis. Niiske jääkõhk suunatakse ventilatsiooni. Plussiks on soodsam hind ja madalam energiakulu kui kondenseerival kuivatil, aga eelduseks on korraliku ventilatsiooni olemasolu. Kuna paljudes kodudes õiges kohas sobivat ventilatsioonivalmidust pole, siis on tegu meil vähelevinud kuivatitüübiga.
 • Soojuspumbaga kuivati töötulemus on parim
  Hindab ise pesu niiskust ja valib sobiva kuivatusaja, mistõttu on selle masina kuivatustulemus kõige parem ja pesu pehmeim. Kogub kondensvee kokku ja pumpab selle kas kanalisatsiooni või kogumispaaki. Soojuspumbaga kuivati on teistest kuivatitüüpidest oluliselt energiasäästlikum.
 • Pesumasin-kuivati sobib väikesesse elamisse
  Ühendab tavaliselt pesumasina ja kondenseeriva kuivati võimalused. Kuivatiga pesumasin kasutab kuivatamiseks vett ehk jahutab kuuma auru maha massiveega, vesi kondenseerub välja ja suunatakse tavaliselt kanalisatsiooni. Kõigist kuivatitest on see kõige energiakulukam seade.