Tagasi kooli: nõuandeid lastetoa sisustamiseks

175
Tagasi kooli_lastetoa sisustamine

Kooliaasta on kohe algamas ja seetõttu tuleks lisaks õpikutele ja vihikutele üle vaadata ka lastetuba ning kõik sinna juurde kuuluv.

Kuna lapsed magavad, õpivad ja mängivad tihti samas toas, on oluline ruumi planeering läbi mõelda ning valida õige mööbel, valgustus, kardinad ja muud sisustuselemendid, mis loovad lapsele hubase ja turvalise keskkonna.

Korrektne valgustus hoiab silmad tervena

Koolilapse tuppa valgustite valimine on äärmiselt olulise tähtsusega, sest ebapiisav valgus võib tekitada peavalusid, liigset pinget silmadele ja olla ka süüdlaseks vale rühi kujunemisel. Korrektne valgustus peab tagama piisavalt valgust mänguhetkedeks, toetama õppimisvõimet ning pakkuma vajadusel ka õrna valgust öiseks tualetikülastuseks.

Tavaliselt asetseb üldvalgusti ruumis keset lage ning võib tekitada õppimiskohale varje, mis sunnivad silmi liigselt pingutama. Seepärast on õppimiseks vajalik kohtvalgusti, mis peab asetsema töölaual, ei tohi tekitada tööpinnale varje, peab pakkuma küllaldast valgust, kuid samal ajal ei tohi olla ka pimestavalt ere.

Tublil valgustil võiks saada reguleerida nii valgustugevust kui –vihku, see peaks olema võimalikult vähese värelusega ning väikese voolutarbega. Uhkemaid laualampe saab tänapäeval juhtida ka nutiseadmest.

Õppimiseks on vajalik valgusti, mis asetseb töölaual ja pakub küllaldast valgust

Mõned lapsed eelistavad uinumise taustaks õrna valgust ning teine nõuab valgusti põlemist terve öö vältel. Selleks võiks laualambi alusesse olla integreeritud öölamp, mille muudetav valgus tagab  meeldivalt pehme valgustuse pimedateks õhtuteks ja öödeks. Teise võimalusena saab osta eraldi öö- või soolalambi või asetada öökapile laavalambi, mis erinevaid kujundeid moodustades mõjub tõeliselt rahustavalt ning kiirgab ka öö vältel sooja valgust, mille kumas pere väiksematel julge näiteks tualetti minna.

Õrn ja pehme valgus aitab lastel uinuda ja tagab rahuliku une

Kardin peab päeval tagama valguse ja öösel täieliku pimeduse

Kuna lastetuba on tavaliselt ühtaegu nii mängu-, magamis- kui õppimistoaks, siis peavad ka kardinad selleks kõigeks sobima. Päevasteks tegevusteks peaks tagama loomuliku valguse tuppa pääsemise, kuid Eestimaa valgeteks suvehommikuteks- ja õhtuteks aga olema võimalik tuba pimedaks muuta, et väärtuslik puhkeaeg kulgeks segamatult.

Üheks võimaluseks on pimendavad kardinad, mis ei lase valgust tuppa ja on ühtlasi ka heaks müra- ja soojusisolaatoriks. Kardinaid eest lükates lubad naturaalse valguse tuppa, kuid öisel ajal pakuvad sellised kardinad kaitset mööduvate autode valguse ja varahommikuste päikesekiirte eest ning valgetel õhtutel saab toa kiiremini pimedaks muuta.

Lastetoa kardin peab päeval tagama valguse ja öösel täieliku pimeduse

Toa pimendamist pakuvad ka erinevates värvides rulood, mida saab kombineerida põnevate kardinatega. See võimaldab pimedatel talvepäevadel kasutada kardinaid ning suve saabudes reguleerida tuppa pääsevat naturaalset valgust rulooga.

Täiuslik unevarustus toob väärtuslikud unetunnid

Kuna täisväärtuslik uni on õnnestunud päeva aluseks, tuleks enne kooli minekut teha inventuur lapse voodipesude, tekkide ja patjade seas. Lapsele sobilik voodipesu peaks olema valmistatud looduslikust puuvillast, mis on nahale õrn, ei tekita ärritust ning sobib ka allergikutele. Kindlasti võiks lapsel olla voodipesu valikul sõnaõigus, sest lemmiktegelaste või meelepäraste mustritega voodipesu tagab parema uinumise. Tähtis on ka valida madratsile vastavas suuruses linad, sest nii liialt väike kui suur lina kipub öö jooksul nihkuma ja hommikul võib laps hoopis linata madratsil ärgata.

Patjade ja tekkide otsinguil tuleks ennekõike teada, et ühe padja eluiga on kaks aastat, misjärel tuleks väärtuslik kaaslane välja vahetada. Patju ja tekke on poevalikus nii lambavillaseid, sünteetilise ja naturaalse täidisega kui ka sulgedest. Põnevaks uuenduseks selles vallas on aga aaloe ekstraktiga töödeldud padjad ja tekid, mis aitavad säilitada naha loomulikku värskust, on looduslikult antibakteriaalse toimega, kergesti hooldatavad ja sobivad ka allergikutele. Kui tegemist on allergikuga, tuleks tekstiilide valikul olla eriliselt hoolas ja ka näiteks põrandakate valida allergikule sobiv.

Looduslikust puuvillast voodipesu on lapse nahale õrn, ei tekita ärritust ning sobib ka allergikutele

Nutikalt planeeritud tuba vastavalt ruumi suurusele

Kooli eel võetakse tihti kodudes ette suuremad ümberkorraldused ja ostetakse uus mööbel. Laps vajab oma tuba, kuid see ei pea olema suur. Väikesel toal on omad eelised ja seepärast võivadki pere noorimad pesitseda majapidamise väiksemates ruumides. Väike ruum tundub hubasem ja lapsel on hea end seal tõeliselt turvaliselt tunda. Samuti on väikeses toas kergem õpetada last puhtust hoidma.

Ruumikama mulje jätmiseks peaks väikesed toad värvima heledates toonides. Kui ruum on kandiline, siis tasub voodi panna ühte seina, kapi teise ning kirjutuslaua sättida akna juurde. Ülejäänud ruumi saab sisustada lisariiulite või kummutiga. Kitsa ja pigem ristkülikukujulise toa tasakaalustamiseks peaks suuremad elemendid nagu voodi või narivoodi ja kummuti asetama kitsama seina äärde ja pikemasse seina kõik kõrgemad ja n-ö õhemad elemendid ja mööbliesemed. Väiksemas toas tuleb olla leidlik ja näiteks soetada mööbel, kuhu sisse annab peita nii voodipesu kui mänguasju. Või luua magamisase kõrgemale, et voodi alla saaks tekkida vahva mänguruum.

Heledates toonides toad jätavad ruumikama mulje

Suurem tuba annab rohkem võimalust fantaasiale, kuid siin on väga tähtis, et lapsel oleks mugav ja tekiks n-ö oma koha tunne. Suures ruumis korra hoidmiseks on tarvis tuba jagada tsoonideks ja need vastavalt kujundada. Mängimistsoonis saab lõbutseda ja end mugavalt tunda, õppimistsoon peaks sisaldama pelgalt korraliku valgustusega lauda ja riiulit õpikutele ning magamistsoon peaks olema eraldatud kohaks, kus kiirest päevast välja puhata.

 

Artiklis kirjeldatud tooted:

valgustid
soolalamp
kardinad
rulood
voodipesu
tekid
padjad
mööbel
voodi
kirjutuslaud