Milline on parim nutitelefon koolilapsele?

4069
Nutitelefon koolilapsele

Nutitelefon on kujunenud igapäevaseks tarbeesemeks nii täiskasvanutel kui ka koolilastel. Koolijütsile telefoni valimine on nagu kontrolltöö – kui kodus on eeltöö korralikult tehtud, pole selles midagi keerulist. Osa kodutööst on ka kompromissi leidmine, sest kuristik lapse unistuste ja vanemate meelerahu tagavate ootuste vahel võib olla suur.

Mida lapsed tahavad?

Laste unistused on erinevad ja muutuvad vanusega, aga üldjuhul on laste soovilistis ülisuur ekraan mängimiseks ja netis surfamiseks, erinevate funktsioonidega foto- ja filmikaamera ning tohutu mälumaht mängude, äppide ja muusika jaoks. Loomulikult peab olema nutitelefonil ka lahe välimus ning soosivaks asjaoluks on klassikaaslaste seas populaarne kaubamärk.

Mida lapsevanemad tahavad?

Vanemate jaoks on tähtsad hoopis teised tegurid: mõõdukas hind, vastupidavus ja hea aku kestvus ning telefoni asukoha tuvastamise võimalus. Vähetähtis pole ka see, et telefon mahuks mugavalt taskusse, ega libiseks kergelt käest. Samuti on oluline, et telefoni turvavad ümbrised ja kaitseklaasid oleksid lihtsalt asendatavad ehk vajadusel ka kodulinnast leitavad.  

Hinnaline telefon läheb sama lihtsalt katki kui soodne

Isegi korraliku turvavarustuse olemasolul tikuvad igas hinnaklassis nutitelefonid kukkudes purunema, samuti satuvad telefonid pahatihti vette või pikanäpumeeste kätte. Kogenud lapsevanemad teavad, et optimistlikult ostetakse telefon küll kaheks aastaks, aga praktikas võib juhtuda, et lapse telefoni tuleb asendada mitu korda aasta jooksul. Seega on vaja leida mõõduka hinnaklassiga mudelite seast lahendus, mis vastaks võimalikult paljudele lapse ja vanema ootustele.

Nutitelefonid koolilastel
Nutitelefon on kujunenud koolilaste igapäevaseks tarbeesemeks.

Kuidas leida kompromiss?

Alustada tasubki koos lapsega soovide kirja panemisest – laps räägib, mis on tema jaoks tähtis ning vanem paneb kirja oma ootused, eriti kõiges selles, mis puudutab turvalisust, sest lapsed sellele tavaliselt ise tähelepanu ei pööra. Seejärel võiks selle nimekirja sättida prioriteetsuse järjekorda ning püüda leida telefonide mudeleid, mis vastaksid kõige olulisematele nõudmistele. Lapsevanema ahvatlusest hoolimata pole sellesse nimekirja põhjust panna mudeleid, mis on täiesti põrutus- ja tolmukindlad, sest paraku on need enamasti füüsiliselt suuremõõdulised, ebaatraktiivsed, vähenutikad ning kallid, seega võiks pigem panna rõhku telefoni ümber käivale turvavarustusele. Veekindlust pakkuvaid telefone on juba päris palju, aga kui laps pole loomult hajameelne ega unusta telefoni vihmaga õue ja ujuma minnes taskusse, siis pole ka see esmane kriteerium, sest reeglina tähendab veekindlus korralikku hinnalisa. Lapse soove võib samuti püüda suunata, näiteks selgitades, et suur ekraan pole sugugi mugav – reeglina ei mahu suur telefon taskusse ning võib maha kukkudes kergesti puruneda. Kui lapsele selgitada, et katki läinud telefon tuleb asendada tema enda taskurahast, võib see motiveerida valima väiksemamõõdulist telefoni.

Laps ei lepi tavaliselt ema või isa väljapakutud esimese variandiga, sestap võiks talle soovitada näiteks kolme või nelja mudelit, mille seast ta saab ise lõpliku valiku teha. Nii on laps protsessi kaasatud ja oskab hiljem telefoni väärtust paremini hinnata.

Kas nutikell saab telefoni asendada?

Hajameelsele või hoogsalt ringitrallivale koolijütsile võiks aga nutitelefoni asemel pakkuda hoopis SIM-kaardiga kella. Kui hinnalisemate nutikellade hinnad küündivad tuhandetesse eurodesse, siis näiteks Elari praktilise lapse nutikella saab kätte vähem kui sajaga. Mida telefoniga kellalt oodata? Esiteks täidab laste nutikell telefoni põhifunktsiooni ehk sellega saab teha nii hääl- kui videokõnesid, teiseks toetab kell 3G andmesidet ja kuna seadmel on sisse ehitatud GPS, on lapsevanemal lihtne kontrollida, kuhu laps koduteel on toppama jäänud. Lisaks on telefonkellal olemas SOS nupp, millega laps saab edastada vanematele alarmteate koos oma asukohaga. Kuna kell on kindlalt ümber käe on seda märksa keerukam katki kukutada või ära kaotada. Teisisõnu on tegu moodsa ja laste seas populaarse lahendusega, mis tagab samal ajal väikelapse vanemale meelerahu, et lapsega on kõik hästi. Kella miinuspooleks võrreldes telefoniga on mängimiseks sobiliku ekraani puudumine, kuigi nutitahvli olemasolul pole mängimiseks telefoni otseselt vajagi. Teisalt võib seda kella kasutada ka lapse nutisõltuvuse võõrutuseks, eriti kui ninapidi telefonis istutakse isegi sõpradega õues mängides.

Nutikell koolilapsele
Praktiline nutikell täidab telefoni põhifunktsioone.

Valik algkoolilastele sobivaid telefone:

Blackview A20 – 59,95 €
Samsung Galaxy A40
– 219 €
Samsung Galaxy A10139 €
Prestigio PSP3416DUO Wize YA3
–  44,95 €
LG K40
–  119 €
Xiaomi redmi 7A
– 94,95 €
Honor 7S
– 94,95 €
Honor 8S
– 119 €
Elari KidPhone 3G – 90 €