UUEL AASTAL VORMI: edukate kaalulangetajate 7 harjumust

1323
Uuel aastal vormi

Uus aasta on uute alguste ja eesmärkide seadmise aeg. Kaalulangetamine ja tervisilikum eluviis on üheks enim levinud uusaastalubaduseks. Paraku on lubadused kerged ununema, kui nende täitmiseks pole piisavalt motivatsiooni või teadmisi. Toitumisnõustaja Erik Orgu on oma kärjääri jooksul töötanud paljude erinevate inimestega ja on näinud erinevaid viise eesmärkide saavutamiseks. Järgnevalt tutvustame, millised käitumismustrid ja harjumused on ühised neile, kes on edu saavutanud.

1. Tervislik toitumine

See on KÕIGE sagedasem ja ka kõige olulisem edu võti igaühele, kes soovib kaalu langetada ning seda ka edaspidi kontrolli all hoida. Laias plaanis toimub kaalulangetus siis, kui kulutad rohkem kaloreid, kui sööd. Põhimõtteliselt on võimalik end ka tervislikust toidust ülekaalu süüa, kui toiduga  liialdada. Kui aga jätad kõrvale maiustused, koogid-pirukad ja asendad need korraliku ja täisväärtusliku toiduga, on toidu kalorsus juba iseenesest suure tõenäosusega palju madalam. Toitainerikkast einest omakorda saab kõht kiiremini täis ja püsib täis kauem. Sellega elimineerid ülesöömise riski ja ka näksimise vajaduse toidukordade vahel. Seega – tervislikud toitumispõhimõtted ON kõige alus.

Tervislik toitumine
Tervislik toitumine on edu võti igaühele, kes soovib kaalu langetada
2. Oma tegemiste ette planeerimine

Ebaõnnestud planeerimisel, planeeri ebaõnnestuma – karm, aga tõsi! Ilmselt oled tööl harjunud hoolikalt planeerima, enne, kui mõne olulise projekti kallale asud. Mis oleks, kui kannaksid selle üle ka muudele elu aladele? On see siis oma nädala treeningplaani kavandamine või toidukordade ettevalmistus, planeerimine aitab igal juhul paremini oma rutiinidest kinni pidada ja muuta need  oma elustiili osaks.

3. Treeningute nautimine

See on jätkusuutliku treeningu võti – pead leidma trenni, mis sulle päriselt meeldib. Paljud edukad kaalulangetajad on enne treeningutega alustamist öelnud, et nad ei ole üldse “trenni-inimesed”. Siis aga on leidnud selle, mis neile ka tegelikult meeldib. Vahet ei ole, kas see on midagi tantsulist, mõni meeskonnaala, rattasõit, jooksmine või jõutreening. Oluline on, et treening oleks meeldiv tegevus mitte kohustus, mida põnevusega ootad. Trenni, mida naudid, teed ka paari nädala, kuu või aasta pärast.

4. Järjekindlus

Järjekindlus on oluline nii treeningutes kui toitumises. Kui näed, et graafik kisub kiireks ja tavapärases mahus ei saa trenni teha, siis tee lühemalt. Oluline on, et sa seda teeksid! Jõusaali asemel leia kasvõi kodus 15-20 minutit ja tee oma treening lihtsate vahenditega. Toitumiskavast leiad ka kiireteks perioodideks road, mida saab väikese ajakuluga valmistada.

Tagasi hüpates eelmise puntki mõtte juurde – kui oled hästi planeerinud, siis oled tõenäoliselt ka kiireteks perioodideks hästi ettevalmistunud. Kui juhtub, et oledki libastunud – mõned trennid vahele jätnud või haaranud midagi eriti ebatervislikku, ära lase “kõik-või-mitte-midagi” mõtteviisil enda üle võimust võtta vaid jätka sealt, kus enne pooleli jäi.

5. Tervislikud harjumused on osa elustiilist

Kui räägime kaalulangetusest, ei ole siin kahjuks kiireid lahendusi, mis oleksid samal ajal ka tervislikud. Tervislik kaalulangetus nõuab mõnevõrra pingutust ja järjepidevust. Teinekord ka rasket tööd. Kiired ja äärmuslikud meetodid – kõikvõimalikud kiirdieedid ja 4-tunnised treeningsessioonid, ei ole järjepidevad ja püsivaid tulemusi nendega ei saavuta. Püsivad tulemused tulevad järjekindlatest harjumustest, mis saavad loomulikuks osaks sinu igapäevarutiinist.

Tervislik kaalulangetus
Tervislik kaalulangetus nõuab pingutust ja järjepidevust.

6. Oma keha kuulamine

Paljud toitumiskava kliendid on täheldanud, et uued toitumisharjumused ei tähenda mitte ainult kaalulangust vaid selle mõju on palju kaugeleulatuvam, mõjutades ka üldist rahuluolu, tervisenäitajaid, enesetunnet ja energiataset.

Sama lugu on treeningutega – on ju teada tõde, et treeningud ei mõjuta mitte ainult sinu füüsist vaid ka meeleolu ja energiat. Niipea, kui oled söönud midagi ebatervislikku või jätnud ära oma harjumuspärase treeningu, annab sinu keha sellest märku. Jälgi oma enesetunnet ja meelolu. Märkad muutust? Siis tegutse vastavalt.

7. Iseenda seadmine prioriteediks

Kui tahad olla edukas, võta enda jaoks aega ja sea end prioriteediks. Kui tunned, et oled väsinud, võimalda oma kehale vajalik puhkus, leia aega lõõgastumiseks ja tee asju, mida naudid. Nii hoiad end rahuolevana ja motiveerituna ega väsi oma eesmärgi poole püüdlemast. Sinu keha tänab sind selle eest, olles tugev, terve ja heas vormis.

Allikas: www.erikorgu.ee/blogi

Artiklis kirjeldatud:

Treeningvahendid